Holowanie na autostradzie – dlaczego warto wezwać pomoc drogową?

Nagła awaria pojazdu może zdarzyć się każdemu kierowcy. Często bywa nie tylko bardzo kłopotliwa, ale może stać się również niebezpieczna, zwłaszcza gdy dojdzie do niej na autostradzie albo drodze szybkiego ruchu. Co zrobić w sytuacji, gdy przydarzy się usterka uniemożliwiająca kontynuowanie jazdy? Odpowiedź jest prosta – należy skorzystać z usług profesjonalnej pomocy domowej. Odpowiadamy, dlaczego to nie tylko wskazane, ale wręcz obowiązkowe rozwiązanie i co może grozić za samodzielne holowanie pojazdu na autostradzie.

Holowanie na autostradzie a kodeks drogowy

Najpierw przypomnijmy, co mówi kodeks drogowy o holowaniu samochodów. Otóż zabrania on holowania pojazdów z niesprawnym układem hamulcowym lub kierowniczym, chyba że metoda holowania nie wymaga ich użycia. Zabronione jest transportowanie auta z przyczepą. Nie zaleca się także holowania samochodów z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ może się to wiązać z poważnym uszkodzeniem pompy i zbiornika oleju oraz skrzyni biegów.
Surowo zabronione jest też samodzielne holowanie auta na autostradzie. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje wprost, że na autostradzie holowanie mogą wykonywać jedynie specjalnie przeznaczone do tego celu pojazdy, i to też wyłącznie do najbliższego wyjazdu albo punktu obsługi podróżnych. Innymi słowy, standardowe transportowanie auta na lince i haku holowniczym przez kierowców bez odpowiednich uprawnień jest niedopuszczalne, a co więcej – zagrożone nałożeniem kary pieniężnej przez policję. Mandat za holowanie na autostradzie wynosi obecnie 250 złotych. Ponadto przepisy wspomnianej ustawy informują, że uszkodzony samochód powinien zostać w miarę możliwości przepchnięty na pas awaryjny, a jego kierowca ma obowiązek poinformowania innych uczestników ruchu o utrudnieniu na drodze, włączając światła awaryjne i ustawiając na jezdni trójkąt ostrzegawczy. Za niezrealizowanie tych wytycznych także grozi mandat.

Pomoc drogowa – jakie uprawnienia posiada?

Podsumowując, prawo stanowi, że na autostradzie mogą holować wyłącznie pojazdy posiadające stosowne uprawnienia, czyli specjalistyczne firmy świadczące usługi pomocy drogowej, takie jak Auto Perfekt24. Wykwalifikowana firma dysponuje niezbędnymi upoważnieniami oraz licencją na transport krajowy i międzynarodowy. Ponadto ma OC przewoźnika, co sprawia, że transportowane pojazdy są objęte ubezpieczeniem.

Laweta na autostradzie

Warto przy tym zwrócić uwagę na inne korzyści wynikające z holowania auta przez profesjonalną pomoc drogową. Przede wszystkim posiada ona flotę specjalistycznych, nowoczesnych samochodów, dostosowanych do przewozu różnych modeli aut o dowolnej wielkości. Dysponuje odpowiednio dużymi holownikami i ciągnikami siodłowymi do holowania naczep, a także naczepami niskopodwoziowymi, dzięki którym może przewieźć nawet ciężkie maszyny. To sprawia, że jest w stanie sprawnie odholować zarówno auta osobowe, jak i dostawcze, a także motocykle, autobusy, zwyżki, wózki widłowe, maszyny przemysłowe, rolnicze, budowlane oraz inne sprzęty. Gwarantuje sprawny i przede wszystkim bezpieczny transport dowolnych pojazdów pod wskazany adres.