Rodzaje lawet i ich zastosowanie

Mając na uwadze różnorodność samochodów, która objawia się zróżnicowanym kształtem, przeznaczeniem i masą nie powinno nikogo dziwić, że dostępne na rynku są także lawety dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego rodzaju pojazdów. Najbardziej rozpoznawalne są prawdopodobnie klasyczne autolawety do 3,5 tony, które służą głównie do przewożenia pojazdów osobowych i motocykli. Jest to najbardziej praktyczna forma, która łączy trwałą zabudowę do przewozu pojazdów z niewielką kabiną, dzięki czemu nie trzeba korzystać z przyczepy.
Autolawety do 3,5 tony to jak nietrudno się domyślić jedno z droższych rozwiązań z perspektywy zakupu, ponieważ potrafią one kosztować dziesięciokrotnie więcej niż sama przyczepka laweta. Wiele modeli posiada akcesoria takie jak wyciągarki, najazdy lub niewielkie dźwigi załadunkowe wraz z odpowiednimi mocowaniami. Wynajęcie autolawety to świetny sposób na zakup używanych i niesprawnych aut osobowych w okazjonalnej cenie.
Najmniejsze i najtańsze są lawety jednoosiowe, które doczepić można do każdego samochodu wyposażonego w hak. Doskonale sprawdzają się one do transportu niewielkich łódek, Crossów, Quadów, skuterów i większej liczby rowerów.

Do czego potrzebna jest laweta niskopodwoziowa?

Laweta niskopodwoziowa to rozwiązane wykorzystywane do przewożenia maszyn rolniczych i budowlanych. Pojazdy takie jak koparki lub ciągniki charakteryzują się nietypowym ogumieniem w postaci gąsienic albo wielkich opon przemysłowych. Świetnie sprawdza się to oczywiście w trakcie właściwych prac budowlanych lub rolnych, ale niestety uniemożliwia bezpieczny i szybki transport po asfaltowych drogach. Laweta niskopodwoziowa w formie przyczepy kosztować może kilkadziesiąt tysięcy złotych, zaś samo przewożenie nią ładunków wymaga dodatkowych uprawnień i odpowiedniego pojazdu do holowania.

Autolaweta ciężarowa – czym się charakteryzują i kto je produkuje?

Jest to specjalistyczny rodzaj pojazdów, który pozwala na transport ładunków oraz pojazdów cięższych niż 3,5 tony. Sprzęt tego rodzaju wykorzystywany jest najczęściej przez profesjonalne firmy świadczące usługi związane z pomocą drogową, ponieważ wiele modeli posiada wbudowane dźwigi załadunkowe. Laweta ciężarowa to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie, które znacznie przyśpiesza i ułatwia proces ładowania i rozładowania. Produkcją takich aut zajmują się znane na całym świecie marki takie jak Volvo, MAN, DAF, Iveco czy Mercedes-Benz. Wynajem lawety ciężarowej jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują takiego sprzętu na co dzień.