Jak przygotować pojazd do holowania?

W ruchu drogowym zdarzają się czasem niespodziewane sytuacje, awarie, usterki oraz kolizje, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Uszkodzony pojazd trzeba zazwyczaj jak najszybciej naprawić lub przetransportować do warsztatu. Jednym z najprostszych rozwiązań jest tytułowe holowanie, do którego jednak warto dobrze przygotować pojazd. W wielu przypadkach pozwala to uniknąć dalszych uszkodzeń, a co za tym idzie, zmniejsza koszt potencjalnej naprawy. W przypadku pojazdów, które uszkodzone zostały w ruchu drogowym, OC sprawcy wypadku zapewnia darmowe autoholowanie. Niektórzy, chcąc ograniczyć koszty holowania auta, decydują się na wykorzystanie linki holowniczej oraz drugiego pojazdu. W takiej właśnie sytuacji należy odpowiednio przygotować auto do drogi.

Podstawową kwestią jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od samochodu w trakcie przygotowań. W trakcie samego przejazdu musi znajdować się on za tylną szybą w widocznym dla pozostałych uczestników ruchu drogowego miejscu. Jeśli usterka uniemożliwiająca dalszą jazdę nie jest związana z brakiem zasilania w samochodzie, w trakcie bycia holowanym należy sygnalizować przy pomocy kierunkowskazów każdą zmianę kierunku jazdy. Oświetlenie awaryjnie nie powinno być uruchomione w trakcie jazdy, ponieważ może to dezorientować kierowców, których pole widzenia uniemożliwia stwierdzenie, czy auto przed nimi jest holowane. Światła awaryjne służą do sygnalizowania nagłych sytuacji, które dotyczą zazwyczaj potrzeby zatrzymania auta na poboczu lub skrajnym pasie ruchu. Holowanie pojazdu odbywać się musi oczywiście przy wyłączonym silniku, co w niektórych samochodach sprawia, że wspomaganie układu hamulcowego lub kierowniczego nie działa prawidłowo. Niedociśnięcie pedału hamulca jest częstą przyczyną drobnych stłuczek w przypadku niedoświadczonych i nieostrożnych kierowców. Jeśli holowanie pojazdu odbywa się na terenie miasta, spodziewać się można wielu skrzyżowań z sygnalizacją świetlną na drodze do warsztatu.

Kiedy holowanie samochodu nie jest dobrym pomysłem?

Holowanie na autostradzie przy pomocy linki jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego na terenie Polski. W przypadku awarii na takiej drodze należy liczyć się z koniecznością wezwania lawety. Samodzielne holowanie auta to także nie najlepszy pomysł dla niedoświadczonych kierowców. Brak wyobraźni lub nieuwaga mogą łatwo stać się przyczyną dodatkowych problemów lub zwiększyć koszt potencjalnej naprawy. Również w przypadku braku ubezpieczenia warto zdecydować się na pomoc ze strony profesjonalistów. Holowanie na drodze ekspresowej wymaga zachowania szczególnej ostrożności zarówno ze strony kierowcy, jak i holującego.

Holowanie samochodu – jakich błędów nie popełniać?

Nie powinno się holować uszkodzonego pojazdu przy pomocy samochodu o mniejszej masie. Sprawność układu hamulcowego oraz kierowania w przypadku obydwu pojazdów nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Kolejnym często popełnianym błędem jest nieodpowiednie połączenie pojazdów linką holowniczą. Podkreślić trzeba, że do holowania wykorzystywać można jedynie specjalistyczną linkę o odpowiedniej wytrzymałości oraz barwie. Powinna ona posiadać także dobrze widoczną chorągiewkę w czerwonym lub żółtym kolorze. Błędy popełniane są jednak na etapie samego mocowania. Linki bezwzględnie nie wolno zaczepiać do elementów układu sterowania takich jak wahacze oraz do plastikowych elementów karoserii. Urwany zderzak to dodatkowe części wymagające potencjalnych prac blacharskich lub wymiany całego przodu. Samochody osobowe nie powinny być też holowane przez tiry, które pomimo odpowiedniej masy są zbyt wysokie. Niedopasowana wysokość pojazdów może być przyczyną wygięcia lub odkształcenia się poszczególnych części. Pamiętać trzeba również, że mocując linkę holowniczą, należy skorzystać z ucha holowniczego. Mocowanie bezpośrednio do haka jest niewskazane i potencjalnie niebezpieczne dla kierującego holowanym pojazdem, holującego oraz wszystkich otaczających ich uczestników ruchu drogowego i pieszych.