Co robić w trakcie wypadku samochodowego?
W perspektywie ostatnich 10 lat sytuacja na drogach w Europie oraz Polsce uległa znacznej poprawie. Szacuje się, że w 2020 roku wskaźnik śmiertelności na krajowych drogach wynosił 65 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Najwięcej wypadków zdarzało się na wiejskich drogach oraz w obszarach miejskich. Niezależnie czy w danej sytuacji jest się świadkiem, sprawcą, uczestnikiem czy ofiarą wypadku należy bezzwłocznie udzielić niezbędnej pomocy najbardziej poszkodowanym oraz zawiadomić odpowiednie służby. Dzwoniąc pod numer 112 i odpowiadając na pytania dyspozytora, można zminimalizować czas reakcji ze strony pogotowia ratunkowego, straży pożarnej lub policji. W sytuacji kiedy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie jest to szczególnie istotnie. W trakcie rozmowy dowiedzieć się można również jak odpowiednio zareagować oraz udzielić pomocy przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Wypadek samochodowy – od czego zacząć?
W pierwszej kolejności należy oczywiście zadbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie wszystkich uczestników zdarzenia. Nie można zapominać jednak o wystawieniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości w zależności od drogi, na której miał miejsce wypadek samochodowy. Pamiętać trzeba również o własnym bezpieczeństwie, udzieleniu pierwszej pomocy potrzebującym oraz zawiadomieniu odpowiednich służb. W procesach tych pomagać oczywiście powinni świadkowie oraz uczestnicy, których zdrowie nie jest zagrożone.
Jak często zdarzają się wypadki samochodowe?
Wypadki samochodowe zdarzają się codziennie na europejskich drogach, na szczęście nowoczesna technologia pozwala nam zminimalizować zagrożenie dla ludzkiego życia i zdrowia. Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach publicznych muszą być dopuszczone do ruchu. Przed rozpoczęciem sprzedaży producenci wnikliwie testują auta pod kątem bezpieczeństwa i ochrony kierowcy, pasażerów, pieszych oraz rowerzystów. Najnowocześniejsze modele samochodów potrafią same zawiadomić służby ratunkowego oraz natychmiastowo przekazać istotne informacje dotyczące wypadku. Przykładowo może to być liczba pasażerów lub dane dotyczące niesprawnych systemów oraz ilości i lokalizacji aktywowanych poduszek powietrznych.
Czy wypadek samochodowy i kolizja to synonimy?
Są to pojęcia pokrewne, często błędnie wykorzystywane w języku, ponieważ kluczowa jest tu definicja wynikająca z przepisów prawnych obowiązujących w danym kraju. Kolizja to zdarzenie drogowe, podczas którego uszkodzone zostały jedynie elementy nieożywione takie jak samochód, motocykl, barierka, słupek czy latarnia. Wyjątkiem mogą być bardzo drobne uszkodzenia ciała w postaci obtarcia skóry, jednak w tym zakresie lepiej zdać się na opinię profesjonalisty. Wypadek samochodowy to zdarzenie drogowe, które może być przyczyną śmierci lub odniesienia obrażeń zdrowotnych uczestników zdarzenia. Katastrofa w ruchu zgodnie z przepisami kodeksu karnego w Polsce dotyczy sytuacji, w których zagrożone jest życie, zdrowie oraz mienie wielu osób będących uczestnikami ruchu lądowego, wodnego lub powietrznego.