Jakie są zasady bezpiecznej jazdy?

Odpowiednie przygotowanie kierowcy oraz pojazdu do nawet niedalekiej podróży to podstawa, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby móc kierować danym pojazdem trzeba mieć oczywiście stosowne uprawnienia w postaci prawa jazdy oraz dokumenty związane z rejestracją i ubezpieczeniem samochodu, motocykla, ciężarówki, skutera bądź innego środka transportu lądowego.

W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan techniczny pojazdu. Opony powinny utrzymywać odpowiednie ciśnienie powietrza wewnątrz oraz nie budzić wątpliwości w zakresie stanu ogumienia. Przy pomocy narzędzia takiego jak miarka głębokości bieżnika, samodzielnie można zweryfikować czy opony nie są zanadto zużyte. Powinny one także precyzyjnie reagować kiedy obracana jest kierownica. Brak reakcji świadczyć może o luzach w układzie sterowania, które uniemożliwiają bezpiecznie prowadzenie samochodu lub motocykla. Pamiętać trzeba o dobraniu odpowiednich opon do warunków atmosferycznych. Opony zimowe i letnie są coraz częściej zastępowane bardziej nowoczesnymi oponami całorocznymi. Są one jednak znacznie droższe, co sprawia, że na ulicach nadal spotkać można setki samochodów zmieniających co sezon ogumienie.

Sprawdź stan płynów

Przed rozpoczęciem podróży należy upewnić się, czy wszystkie płyny takie jak olej, paliwo, płyn do spryskiwaczy, hamulców, chłodnicy są na odpowiednim poziomie. Aby to zrobić, trzeba otworzyć pokrywę silnika i sprawdzić poszczególne zbiorniki. Poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy minimum a maksimum wyznaczonym przez producenta pojazdu. W bardziej nowoczesnych samochodach informacje tego rodzaju uzyskać można bezpośrednio z poziomu komputera pokładowego, który podpowiada oraz wykrywa potencjalne nieprawidłowości w pracy pojazdu.

Zasady bezpiecznej jazdy obejmują także ocenę systemów oświetlenia oraz zadbanie o odpowiednią widoczność kierowcy. W niektórych europejskich krajach przepisy prawne zobowiązują prowadzących do noszenia odblaskowych kamizelek w trakcie jazdy. W Polsce przednie szyby w samochodzie nie mogą być w pełni przyciemnione lub zasłonięte podczas podróży autem.

Zadbaj o dobra widoczność

Regularne mycie szyb wiosną, latem i jesienią oraz usunięcie śniegu i lodu w sezonie zimowym jest niezmiernie istotne. Bezpieczna jazda nie jest możliwa, jeśli widoczność kierowcy ograniczona przez brudne szyby lub lusterka. Przed rozpoczęciem podróży sprawdzić trzeba także, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Coś tak trywialnego jak niedziałająca żarówka, może łatwo stać się przyczyną wypadku drogowego, ponieważ brak oświetlenia lub nieprawidłowo działająca sygnalizacja świetlna (przykładowo podczas hamowania) może zdezorientować innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli nie mamy wątpliwości co do stanu technicznego pojazdu, pozostaje zadbać o odpowiednią pozycję fotela kierowcy oraz lusterek. W niektórych samochodach można też ustawić wysokość kierownicy lub siedzenia. W trakcie jazdy wszyscy pasażerowie oraz kierowca powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. W przypadku mniejszych dzieci trzeba posiadać odpowiedni fotelik, który znacznie zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.