Jak wygląda transport auta na lawecie?

Przewóz samochodów na lawecie to jedno z najbezpieczniejszych oraz najłatwiejszych rozwiązań umożliwiających transport niesprawnego pojazdu do warsztatu. Świetnie sprawdza się ono także w przypadku jednośladów takich jak Cross lub Enduro, ponieważ często wyposażone są one w specjalistyczne opony do jazdy w terenie. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednie mocowanie samochodu na lawecie, które zabezpiecza pojazd przed osunięciem się w trakcie transportu. Chcąc szybko, sprawnie i bezpiecznie przetransportować auto lub jednoślad najlepiej jest zdać się na profesjonalną firmę świadcząca kompleksowe usługi pomocy drogowej.

Jak zabezpieczyć samochód na lawecie?

Zastanawiając się jak zabezpieczyć auto na lawecie, trzeba w pierwszej kolejności zaplanować jak dokładnie umieścić samochód na lawecie. Istotnym czynnikiem jest położenie silnika, ponieważ w przypadku samodzielnego najazdu to ona powinna być z przodu. W przypadku niektórych modeli aut trzeba zrobić to tyłem, do czego z pewnością przyda się pomoc drugiej osoby. O wiele łatwiej jest wtedy prawidłowo manewrować i równo najechać na lawetę. W sytuacjach awaryjnych związanych z uszkodzeniem układu napędowego albo silnika znacznie bezpieczniej jest zdać się na wiedzę i umiejętności ekspertów z pomocy drogowej. Dzięki wyciągarkom można wciągnąć nawet niesprawne auta, co pozwala na dalszy transport auta na lawecie (np. do mechanika, warsztatu, wulkanizatora itp.)
Kolejnym etapem krótkiego poradnika jak zabezpieczyć samochód na lawecie jest kwestia mocowania auta lub jednośladu. Wykorzystuje się do tego tzw. pasy mocujące, które należy założyć na wszystkie koła. Po wyeliminowaniu luzów oraz dopasowaniu pasów należy skorzystać z mechanizmu klamrowego, który zabezpiecza samochód w trakcie transportu. Nieprawidłowe mocowanie auta na lawecie stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego w związku z czym powinno się dokładnie sprawdzić, czy wszystkie klamry są zamknięte. Skorzystanie z usług profesjonalnej pomocy drogowej pozwala zagwarantować prawidłowe zabezpieczenie auta na lawecie.

Przewóz samochodu na lawecie przepisy – Co trzeba wiedzieć?

Obowiązujące przepisy prawne oczywiście obejmują kwestie takie jak transport na lawecie. Pasy mocujące muszą posiadać homologację oraz nie powinny być zniszczone, ponadto przed załadowaniem należy sprawdzić działanie hamulca najazdowego i oświetlenia. Oczywiście kiedy przewozimy już auto na lawecie, nie wolno zostawiać zapalonych świateł awaryjnych, ponieważ dezorientuje to pozostałych kierowców.