Jak przewieźć motocykl? Sprawdzone metody

Transport motocykla jest wymagany w kilku sytuacjach. Dla przykładu awaria czy wypadek uniemożliwiają jego dalszy ruch. Niektórzy chcą też zawieźć swój motocykl w konkretne miejsce, gdzie będą mogli z niego bez problemu skorzystać. Jak przewieźć motocykl w bezpieczny i sprawny sposób? Zachęcamy do lektury na ten temat.

Jak przewieźć motocykl na przyczepce?

Jednym ze sprawdzonych sposobów jest przyczepka. Nie trzeba jej kupować. Ofertę wynajmu ma niemal każdy sklep motocyklowy czy stacja benzynowa. A więc jak przewozić motocykl na przyczepce? To dość proste. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad:
1) Koło motocykla musi znajdować się w rogu przyczepki, co pozwoli utrzymać stabilność przez całą drogę.
2) Pas ściągający powinien przechodzić pod dolną półką zawieszenia. W ten sposób mocuje się przednie koło. Dobrze, jeśli pas zahacza o przyczepę na drugiej stronie kierownicy.
3) Zamontowanie do podłogi pasa ściągającego powinno odbyć się przełożeniem go przez siedzenie motocykla.
To dość proste sposoby na to, aby zapewnić bezpieczeństwo transportowanemu jednośladowi. Oczywiście można też skorzystać z przyczepki specjalnie zaprojektowanej pod motocykle, która znacznie ułatwia użycie pasa ściągającego. Oprócz tego dostępne są przyczepki z plandeką. Ich główna zaleta to ochrona motocyklu przed czynnikami atmosferycznymi.

Jak przewozić motocykl busem?

Droższym, ale znacznie lepszym ze względów bezpieczeństwa rozwiązaniem, jest transport busem. Oczywiście należy zakupić lub wypożyczyć pojazd. Warto jednak skorzystać z usługi profesjonalnej firmy przewozowej, która doskonale wie jak zabezpieczyć motocykl do transportu. Doskonałą ofertę na transport motocykli oferuje firma Auto Perfekt24.

Busy o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony są traktowane jak auta osobowe. To oznacza tańszy przejazd autostradami oraz rozwinięcie dobrej prędkości. Przyczepki oznaczają wolniejszą i ostrożniejszą jazdę. Poza tym specjalistyczne busy mają haki do mocowania, do których można przypiąć bez problemów pasy ściągające. W efekcie motocykl będzie doskonale zabezpieczony przez całą trasę – zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i warunkami pogodowymi.
Warto przed wprowadzeniem jednośladu do busa zdemontować lusterka i inne wrażliwe na zniszczenie elementy. To minimalizuje ryzyko uszkodzeń.

A jak holować motocykl?

To kwestia dość skomplikowana, ale czasem nie ma innego wyjścia. W wielu wypadkach motocykl będzie holowany przez inny motocykl. Do tego potrzebna będzie tylko lina holownicza o długości między 4 a 6 metrów. Jak holować motocykl z pomocą linki? Istnieją dwie sprawdzone metody.
Pierwsza dotyczy przyczepienia liny holowniczej do podnóży motocykli. Warto przy tym pamiętać, aby nie przywiązywać jej zbyt mocno ze względów bezpieczeństwa. W ryzykownej sytuacji powinna być możliwość szybkiego odczepienia jej ruchem nogi. Drugi sposób to mocowanie wysokie, czyli przyczepienie linki możliwie najwyżej (np. pasażerskiej pegi). Dzięki temu motocykle jadą w równej linii, a nie obok siebie.
Motocykl holowany przez samochód może opierać się na połączeniu giętkim lub sztywnym. Sugeruje się użycie pierwszego ze względu na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu przy sztywnych połączeniach.