Jak wezwać autopomoc?

Zawsze należy być przygotowanym na niespodziewane problemy z samochodem. Zarówno drobne uszkodzenia, jak i poważne awarie mogą bowiem przydarzyć się każdemu. Gdy już dojdzie do niespodziewanej sytuacji, autopomoc może być jedynym rozsądnym wyjściem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób – i kiedy – wezwać pomoc.

W jakich sytuacjach wzywać samochody pomocy drogowej?

Nie wszystkie awarie wymagają przyjazdu profesjonalistów. Z częścią z nich można sobie poradzić na własną rękę. Należą do nich m.in. pęknięte opony czy zmniejszenie poziomu oleju. Każdy kierowca powinien być w stanie sobie poradzić z takimi przeszkodami. Oczywiście brak zapasowego koła czy zestawu naprawczego kwalifikuje sytuację do pomocy drogowej. Dużo poważniejszym problemem są jednak awarie, których nie da się naprawić bez fachowców. To przede wszystkim usterki związane z układem hamulcowym czy napędowym. Tak uszkodzonych pojazdów nie można nawet holować, dlatego przydadzą się specjalnie przystosowane samochody pomocy drogowej lub lawety.

Pomoc drogowa na telefon

Najprostszą i najkrótszą drogą do uzyskania wsparcia jest zadzwonienie do lokalnego przedsiębiorstwa zajmującego się autopomocą. Stanowcza większość z nich jest czynna przez całą dobę. W przypadku, gdy linia jest zajęta, wystarczy odczekać kilka chwil i ponowić próbę kontaktu. Część profesjonalnych firm oddzwania natychmiast, gdy tylko zakończy aktualną rozmowę. Nie trzeba więc martwić się długim czasem oczekiwania.

Autopomoc poprzez ubezpieczyciela

Innym popularnym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze swoim przedsiębiorstwem ubezpieczeniowym. Oferują oni np. darmowe holowanie do kilku kilometrów. Jak to wygląda w praktyce? Po zatelefonowaniu do ubezpieczyciela podaje się informacje o wydarzeniu oraz lokalizacji. Jeśli ubezpieczenie obejmuje holowanie, firma kontaktuje się z najbliższą pomocą drogową. Wystarczy poczekać na przyjazd samochodów. Ubezpieczenie automatycznie pokrywa koszt przejazdu.

To niestety wydłuża czas oczekiwania, ale jest jedynym sprawdzonym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Dlatego warto pamiętać o swoim ubezpieczeniu oraz co wchodzi w zakres naszego pakietu.